(22.oktobar 2022.) danas je na Ilidži, u organizaciji Udruženja za demokratiju, poduzetništvo i kulturu PoduzetniceIN, održana edukativna radionica iz oblasti ličnog razvoja, a sve u okviru projekta Alkademija ženskog liderstva, koji je podržan od strane Općine Ilidža.

Danjašnji dan je obilježila još jedna uspješna Akademija u organizaciji udruženja Poduzetnice IN. Podrška ženama, inspiracija, motivacija, jedne su od glavnih ciljeva Udruženja koje kroz svoje projekte nastoji afirmisati žene raznih dobnih skupina.
Lejla Tufo-Dedić – aktivna članica Udruženja i jedna od učesnica današnje akademije je izjavila da “Osjećaj pripadnosti, zajedništva i sigurnosti čine svaki sat proveden u aktivnostima Udruženja produktivnim i inspirirajućim. Želja za napredovanjem nas samih se isprepliće na nekom energetskom polju sa istomišljenicima koji se okupe na jednom mjestu. Današnja tema je bila nešto krucijalno za svaku osobu, a mi smo imali priliku da se podsjetimo na to koliko je bitno imati cilj, jasan, definisan i koliko je bitno biti dosljedan sebi i svojim planovima, ne gledajući na uticaje okoline koji se možda i ne slažu sa nama.“
Vežući se za izjavu naše učesnice, mislimo da je naš rad i postojanje našeg Udruženja a i mnogih drugih sličnih, od posebnog značaja za lokalnu zajednicu i da je upravo ovakav način rada – način da doprinesemo široj zajednici. Kako se trudimo da radimo na projektima u našoj lokalnoj zajednici, tako se trudimo i radimo, a svakako planiramo projekte i za druge gradove u Bosni i Hercegovini. Saradnje sa regionom su ono na šta smo ponosni i uvijek ističemo kao jednu od lijepih i pozitivnih priča koje živimo.
Rad u nevladinom sektoru nije posao, to je način života, put, pravac koji iziskuje veliku ljubav i želju ka dobročinstvu prema našoj zajednici.

U moru negativnih informacija i događaja neophodno nam je puno ovakvih događaja, posebno za žene koje su jos uvijek (na neki način) u sijeni. Bojimo se iskazati svoje mišljenje i pokazati se svijetu, pokazati svoj stav jer nam je previše bitno šta će ko reći. Društvo nas često degradira ” šta će ona!?”. Neophodno je osvijestiti da mi žene imamo itekako šta za reći i da definitivno možemo biti karika koja će dovesti naše društvo do pozitivnih promjena, kazala je ekonomistica Safeta Bašić i dodala:
I da budimo promjena koju želimo. Kada promijenimo sebe, promijeniti će se i svijet oko nas.

Nejra Sadžak, 23-godišnja inženjerka informacijskih tehnologija, učesnica današnjeg događaja, za portal Poduzetnice izjavila je slijedeće: Smatram da žensko liderstvo kod nas još uvijek nije tema kojoj se daje dovoljno prostora i značaja, a posebno je zanemarena u kontekstu mladih žena koje tek trebaju da se izbore za svoje mjesto na listi lidera. Akademija ženskog liderstva je odlična prilika gdje smo mi, mladi, iz iskustva već ostvarenih na ovom polju vidjeli koje su to osobine koje trebamo savladati da dođemo do svog cilja. Pored toga, kroz nekoliko radionica smo mogli iznijeti lične primjere o kojima smo razgovarali i dobili okvirno usmjerenje koji je to najbolji put ka ostvarenju na željenom polju. Naravno, osim predavanja i radionica bilo je divno upoznati ostale učesnice akademije koje će, nadam se, u budućnosti postati uspješne liderke.

Naravno da se najprije želim zahvaliti Općini Ilidža koja je podržala ovak projekt, kompaniji Hercing doo koja nam je ustupila prostor za edukaciju, svima iz Udruženja koju su pomogli da se ovaj projekt realizuje, kao i svim učesnicama edukacije jer su danas bile maksimalno involvirane u sve module, aktivno učesvovale u svim vježbama i svoje lične stavove i iskustva podjelile sa grupom, izjavila je Adisa Tufo, predsjednica Udruženja PoduzetniceIN i dodala: Liderstvo jeste proces koji podrazumijeva da osoba svojim ponašanjem utiče na ponašanje drugih, a mi smo danas stavili akcent na riječ proces i učili koje sve početne korake trebamo napraviti i na šta obratiti pažnju da bi razvoj ličnosti tekao kontinuirano u pravcu razvoja liderskih i menadžerskih osobina. Lider pokreće akciju, daje viziju, motiviše, inspiriše, upravlja konfliktima, pruža moguća rješenja, ulijeva povjerenje, gradi odnose, koordinira… Hard skills su vještine koje učimo u školi, a soft skills su vještine koje se stiču kroz iskustvo i različite neformalne edukacije. Jedna od njih je i ova edukacija.
PODUZETNICE.BA
