Aktivnosti na projektu “ŽENA KNJIGA” se nastavljaju. Nakon izazovnog pandemijskog perioda koji je onemogućavao da se ova aktivnost, započeta prije pandemije, privede kraju – ponovo je inicijativa krenula sa Kosova i uz podršku WBF (Western Balkans Fund) se nastavlja.

Podsjećamo, Balkan Women Association je osnovana u Prištini u prvoj polovini 2018.godine, na inicijativu gospođe Sanije Murati, predsjednice NGO “Lady”. Gospođa Murati je okupila nevladine organizacije iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije, Crne Gore i Kosova, sa idejom da se promocija ženskog poduzetništva i poticanje na isti, te uopćeno na ženski aktivizam, ne odvija pojedinačno, nego da žene zapadnog Balkana, zajedničkim snagama i podržavajući jedne druge, zajedno prolaze kroz sve procese i u konačnici zajedno ponesu barjak uspjeha, kao pobjednice u toj borbi. Balkan Women Association čine nevladine organizacije iz: Crne Gore koju predstavlja Edita Dautović; Kosova na čelu sa Sanijom Murati; Albanije – koju predstavlja Elma Tershana; Daniela Debeska iz Makedonije; Jasmina Savić iz Srbije i Adisa Tufo iz Bosne i Hercegovine.

Prvi zajednički projekt pod nazivom “Žena Knjiga”, čija je prva faza završena krajem 2019.godine, nastavio se već u prvom djelu 2022.godine. Projektom “Women Book” je predstavljeno šezdeset poduzetnica iz šest zemalja Zapadnog Balkana, odnosno šezdeset inspirativnih i izuzetnih priča o ženama koje su pokrenule vlastite biznise i na tom putu istrajale. Knjiga je odštampana i mada prije septembra neće biti dostupna u Bosni i Hercegovini, mi je želimo promovisati u svakoj od šest zemalja, ali kroz promociju govoriti i o izazovima sa kojima se poduztnice u ovom postpandemijskom vremenu susreću.
U Sarajevu će se uskoro okupite poduzetnice čije su priče objavljene u knjizi (Promotion of The Woman’s Book in regional level), ali i one čije nisu i promovisaćemo ovo dvojezično djelo, koje predstavlja i svojevrsno svjedočenje o borbi žene u jendom vremenu, jer ove žene svojim djelovanjem i aktivizmom – pišu historiju.
Osim toga, krajem jula će biti održani online B2B susreti članica NVO PoduzetniceIN (Coffe & Ideas: female entrepreneurs working as a team) sa Čanicama Udruženja Filigran Art, poduzetnicama iz Srbije. Predviđeno je da se razgovara o problemima koji trenutno, u vremenu inflacije, rasta cijena hrane i energenata, ratova i globalne krize, postoje u realizaciji poslovnih ideja i funkcionisanju samog biznisa. Sastanku (online Coffe & Ideas) će prisustvovati i predstavnici WBF.
Biznisi koje vode žene su uvijek prepuni izazova, najviše iz razloga što su očekivanja u zajednici i društvu drugačija od žene u odnosu na očekivanja od muškarca, a i sama biološka uloga žene je drugačija, te su izazovi utoliko specifičniji i o njima treba ragovarati i pokušati što pozitivnije odgovoriti na njih.
Nakon ovih sastanaka, koji će se održati u svih šest zemalja Zapadnog Balkana, predstavnice nevladinih organizacija koje su obuhvaćene projektom, okupiće se polovinom septembra na Kosovu, u Prištini i Prizrenu.

PODUZETNICE.BA
