Da školovanje može biti lakše i zanimljivije uz program mentorstva, prepoznale su mnoge nevladine organizacije. Članovi u takvim nevladinim organizacijama osim što dobijaju stipendiju, dobijaju i veliku podršku svojih mentora. Prije nekoliko dana su me iz Bosana Fondacije pitali šta se krije u mojoj motivaciji da budem mentorica u njihovom programu mentorstva. Odgovor koji sam proslijedila sada dijelim sa svima. Možda će se neko pronaći u ovoj priči o mentorstvu i prijaviti se na takav program ili pokrenuti u svojoj nevladinoj organizaciji. Vrijedilo bi!
Moja motivacija da budem mentorica stipendistima Bosana Fondacije krije se u mojoj ogromnoj ljubavi prema obrazovanju i školi… I želji da im budem podrška u njihovom školovanju onako kako sam i sama imala od mnogih…
Spletom okolnosti, na kraju master studija i obavljanja pripravničkog staža, imala sam priliku biti sudionica u mnogim programima mentorstva, kako u Bosni i Hercegovini, tako i van, u kojima sam imala mentore, uključujući i Senitu Slipac, predsjednicu Bosana Fondacije (Udruženja za razvoj, pomoć i edukaciju “Bosana”, op. a.).
Potajno sam razmišljala o tome kako bih voljela se okušati u mentorstvu i sama te da budem nekome i ja vodilja tokom školovanja, jer sam i profesorica, no nisam znala kako bih to mogla ostvariti… I nisam ni mogla zamisliti da će se to dogoditi zapravo kada se budem najmanje nadala.
Tako je i bilo. Jedna ideja o projektu sa radionicama o mentalnom zdravlju koje sam već ranije sprovela u školi i sa učenicima, dovela me je do predlaganja te ideje Seniti 2021. godine, a kasnije i sastanka sa Lejlom, bivšom koordinatoricom programa, i Sunčicom, trenutnom koordinatoricom programa, i Lejlinom ponudom za mentorstvo… Nisam ni mogla sanjati da ću takvo nešto čuti na tom sastanku… I tako kreće moja priča o mentorstvu…
Druga moja ljubav – psihologija – dovela me je do Mustafe Bešića, studenta završne godine prvog ciklusa studija na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. I tako, te 2021. godine postala sam njegova mentorica i počela ga pratiti tokom školovanja i učiti i sama od njega. Prvi susret je bio online, zbog pandemije, ali kasnije smo se počeli viđati i uživo i redovno komunicirati. Veoma sam prijatno iznenađena njegovom kulturom, ali i odgojem i znanjem! I to uvijek ističem!
No, ono čemu se nikako nisam mogla nadati jeste da će me ideja o radionicama o mentalnom zdravlju dovesti do još jednog mentija, odnosno mentorine – Dije Bičakčić.
Nikada neću zaboraviti druženje sa stipendistima u restoranu Druga kuća nakon radionice u Homework HUB-u o mentalnom zdravlju 2022. godine. Tada se pandemija smanjila i okupljanja su bila dozvoljena. Dia mi je uputila rečenicu: “A možeš li i meni biti mentorica?” Ostala sam bez teksta. Saznala sam također da je studentica psihologije završne godine na prvom ciklusu studija i da, naravno, poznaje Mustafu. Vrlo rado sam pristala i Ajlana, izvršna direktorica programa stipendiranja, također je bila saglasna sa time da budem i Diji mentorica zbog čega smo obje bile sretne.
Kasnije mi je komunikacija i sa Mustafom i sa Dijom bila interesantna, a viđali smo se i skupa prije Dijinog odlaska na studentsku razmjenu u Rim. Sada su prva godina drugog ciklusa studija na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Dia je također odgojena, uporna, odgovorna osoba i veoma sam ponosna na nju, pogotovo što će u ljetnom semestru biti na još jednoj razmjeni studenata, i to u Rijeci, lučkom gradu u Hrvatskoj.
Moj odnos i sa Mustafom i sa Dijom je pun poštovanja, razumijevanja i motivacije, ali i prijateljstva. Nakon svake naše komunikacije osjećam napredak u svakom smislu i vjetar su mi u leđa u mom radu u školi, ali i sami ističu da se i oni lijepo osjećaju u mom prisustvu. Lijepo je to zaista čuti. No, ipak, o mom mentorstvu pustila bih i njih da kažu nešto više kroz svoj lični osvrt nekom drugom prilikom.
Svakako, istakla bih da razmjenjivanje mog iskustva sa fakulteta (iako nismo isti smjer), rada u školi, općenito iskustva u obrazovanju, mnogo im znači, a i meni njihovo studiranje psihologije – naš mentorski odnos je obostran – dijelimo znanje i iskustvo nesebično i veoma sam zahvalna na toj prilici. Svakome bih preporučila program mentorstva u životu! I da ima mentora ili mentoricu i da bude menti, odnosno mentorina!
Fotografija: Tesnim Karišik & privatni arhiv
PODUZETNICE.BA