Šta je to subgingivalna kiretaža?
Odgovor na ovo pitanje o kojem malo znamo, a veoma je važno za naše dentalno zdravlje, dobili smo od naše stalne kolumnistice, Dr.Lejle Cerić Džafrović, poznate i veoma uspješne stomatologinje iz Sarajeva, specijalistkinje za parodontozu i bolesti usta.

“Savremena parodontalna terapija se dijeli na konzervativnu i hiruršku .
Kao terapeut, prvenstveno dajem prednost konzervativnoj terapiji, čiji ponosni predstavnik jeste subgingivalna kiretaža. “Skalpel u ruke“ treba uzeti, samo u slučajevima kada je to neophodno.
Konzervativna ili hirurška terapija- ipak na kraju determiniše dubina parodontalnih džepova.
Bitno je naglasiti da konzervativni tretman pruža podršku ljudskom imunitetu, stimuliše ga na borbu protiv plejade parodontalnih bakterijja, lijepo smještenih i ušuškanih u parodontalnim džepovima.
Džep može biti dubok 3 milimetra ili njegova dubina može sezati čak do samog vrha korijena.
U svim džepovima, osobito dubljim, u anaerobnim uslovima (bez prisustva zraka) caruju parobakterije. Nedodirljive su i za četkicu za zube i za ostala pomoćna sredstva za održavanje oralne higijene. Razmnožavaju se i tvore svoje toksine, destruišući malo po malo kost i sve okolne potporne strukture zuba. Ne zaustavimo li ih uništiće sve.
Na svu sreću tu je subgingivalna kiretaža, postupak pri kojem sa kiretom ulazimo u prisutne džepove i bez kontrole oka eliminišemo dugogodišnje produkte rada kao i mnoštvo parobakterija. Subgingivalna kiretaža je šok za bakterije. No koliko je ona zapravo moćna metoda? Da li ćemo sa njom uništiti sve napadače našeg parodontalnog prostora? Ne možemo i nećemo.

Nikada niti jednim metodom parodontalne terapije ne možemo apsolutno eliminisati uzročnike parodontoze.
Čemu onda parodontalni tretman i subgingivalna kiretaža? Cilj ovog tretmana je smanjenje količine bakterija, smanjujemo njihov kvantitet i time njihovu moć. Pri tome stimulišemo organizam na borbu i očekujemo smanjenje dubine parodontalnih džepova. Pa i kada se dubina džepa smanji za 1 milimetar, možemo to smatrati uspjehom. Smanjenje dubine džepa je dokaz da smo potaknuli imunitet i zaustavili razorno dejstvo bakterija. Ovim tretmanom stavljamo parodontozu pod kontrolu, usporavamo brzo napredovanje.
Međutim čarobnog štapića nema, predstoji nam dugogodišnja borba, čiji cilj je usporiti tok oboljenja i zadržati funkcionalne zube u ustima do kraja života.
Što prije krenemo sa borbom i objavimo rat bakterijama, to će rezultati naše borbe biti učinkovitiji i bolji.”
Stop parodontozi!