Balkanska asocijacija žena (Balkan Women Association), nakon godinu dana od formiranja, u Prištini dobila je prvu podršku od Fonda za Zapadni Balkan (Western Balkan Fund). To je i razlog zašto su se preduzetnice iz regiona, koje su formirale ovu asocijaciju, u utorak okupile u Prištini. 

Na prvom sastanku projekta “Women book” power by WBF koji će trajati šest mjeseci (1. jun – 30. novembar), direktorica asocijacije Sanija Murati iz Prištine, ističe da je godinama postojala ideja da se napravi nešto zajedničko sa ženama iz regiona, a koje imaju iskustva u radu sa ženama. Dodaje da je podrška Fonda za Zapadni Balkan prva podrška i da se radi na izradi strategije za buduće korake.

-Danas radimo na razrađivanju strategije, imamo još tri aktivnosti u sklopu ovog projekta, ali ono što je veoma bitno jeste da će na kraju izaći jedna knjiga koja će predstaviti sve jake žene regije – kazala je ona.

Predsjednica Udruženja preduzetnica Crne Gore Edita Dautović, kaže da je najveći podsticaj, odnosno motor okupljanja “cilj da u svakoj zemlji postoji po jedna balkanska kuća”.

-Danas počinjemo sitnim koracima u smislu realizacije strategije gdje bismo bile kompaktne i zastupale zajedničke interese, svaka od nas u svojoj zemlji. Na taj način,  bolje ćemo doći do donosioca odluka,  donatora,  naših vlada koje bi nam u nekoj perspektivi mogle pomoći prilikom realizacije velikog cilja – istakla je Dautović.

Iz NVO “Lady” koja je nosilac projekta, tokom prezentacije, naglasili su da se on sastoji iz četiri aktivnosti.

-Prva aktivnost podrazumijeva strateški sastanak članova mreže. Projektni partneri će se sastati u prvom mjesecu projekta u Prištini, kako bi razgovarali o napretku akcije i finalizirali organizovanje, umrežavanje i razmjenu iskustava. Slijedi izrada regionalnog strateškog plana: Nakon sastanka članova, učesnici će dobiti jasne smjernice o razvoju regionalnog strateškog plana koji obuhvata regionalne incijative i akcije usmjerene na uključiv i održiv ekonomski rast i za poboljšanje životnih uslova, konkurentnosti i ukupnog ekonomskog razvoja u regiji – rekli su iz NVO “Lady”.

Kako dalje objašnjavaju, partneri će pojedinačno doprinjeti za svoju ugovornu stranu i poslati ga vodećem podnosiocu zahtjeva da kompletira dokument  koji će se koristiti kao polazna osnova za mentorske sesije. Treći dio prve aktivnosti odnosi se na promociju najbolje prakse ženskog preduzetništva u regionu. Projekat će se aktivno promovisati putem društvenih i tradicionalnih medija kako bi se naglasio regionalni međukulturni dijalog, dobrosusjedski odnosi  i prekogranična saradnja. Pored toga, projekat će promovisati najbolje prakse u zapošljavanju i preduzetništvu u regionu s fokusom na žene – istaknuto je na prezentaciji.

Naglašeno je i da druga aktivnost projekta podrazumijeva ženski panel sa studentima – Svi partneri će organizovati panel diskusije s studentima o mogućnostima i izazovima preduzetnica u regionu. Organizovaće se dva panela u svakoj zemlji. Paneli će učesnicima omogućiti da nastave raspravu i nakon projekta, da se približe ženskim incijativama tako da postanu mladi ambasador, svako u svojoj zemlji.

Na prezentacije, istaknuto je da će se treća aktivnost projekta fokusirati na mentorsku radionicu koja će pomoći ženama organizacija civilnog društva i preduzetnicama da sarađuju i podrže jedna drugu kako bi ostvarile lične, akademske i profesionalne aspiracije.

-Učesnici se lako mogu povezati sa mentorima koji dolaze iz partnerskih organizacija, oko specifičnih ciljeva i oblasti od zajedničkog interesa. Kao dio mentorske radionice, učesnici mogu naučiti nešto novo i primjeniti te tehnike i naučene lekcije u svakodnevnom radu. Radionica će biti organizovana u Skoplju, okupiće 40 žena iz različitih sredina koje će međusobno raspravljati. Kao nastavak aktivnosti je on line platforma za diskusiju na kojoj učesnici mogu održavati razgovore u obliku objavljenih poruka. Takođe, u zavisnosti od niovoa pristupa korisnika, objavljena poruka možda mora biti odobrena od moderatora prije nego postane vidljiva. Svakog mjeseca diskusija će imati drugačiju temu i biće predstavljena svim članovima  i na nju može odgovoriti više ljudi – rečeno je na prvom sastanku projekta.

NVO “Lady” je nosilac projekta, dok su partneri udruženje preduzetnica Crne Gore, poduzetnice iz Bosne i Hercegovine, “Opservatorija za prava djece i omladine u Albaniji”, NVO “Filigran Art”, iz Srbije, Kragujevac, makedonski centar za ženska prava  “Shelter Centre”, Skoplje.

poduzetnice

poduzetnice

Poduzetnice.ba je portal pokrenut sa ciljem umrežavanja, motivisanja, informisanja, promovisanja, afirmisanja i edukacije poduzetnica i poduzetnika iz Bosne i Hercegovine i regiona.

Related Posts

Interesantno

Najčitanije