PIŠE: Dr. Lejla Cerić Džaferović, stomatologinja, specijalistkinja parodotologije i bolesti usta

72 organa, 350 kostiju, 75 triliona ćelija… Zapitamo li se ikada kakvi se to svakodnevno mehanizmi dešavaju u našem tijelu da bi ono perfektno funkcionisalo? Koliko uopše cijenimo taj naš mini univerzum i šta poduzimamo da ne narušimo tu besprijekornu, Bogom danu ravnotežu?
Pa ne samo da savršeno funkcioniše, naše tijelo i proizvodi. Jedan u nizu produkata našeg tijela jeste vitamin D, jedini vitamin koji smo u stanju da proizvedemo. U koži se nalazi preteča vitamina D3 (7-dehidroholesterol) koji pod uticajem UV zraka sunca prelazi u Vitamin D3. Vitamin D unosimo i putem hrane. Pa kako onda i pored dvostruke šanse tj. mogućnosti unutrašnje sinteze kao i mogućnosti unosa „izvana“, trenutno bilježimo, možemo slobodno reći pandemiju deficita vitamina D, jer više od milijardu ljudi ima hipovitaminozu D.

Inspiraciju da pišem na ovu temu sam dobila dugogodišnjim zapažanjem, jer sam uočila da skoro svi moji pacijenti koji imaju dijagnosticiranu depresiju boluju i od parodontoze. U potrazi za logičnim objašnjenjem, dođoh do vrlo jednostavnog odgovora-nedostaje im vitamin D. Daleko od toga da je to glavni uzrok ovih oboljenja, ali da igra bitnu ulogu i u njihovom nastanku, to svakako.
Da bi naše kosti bile dovoljno čvrste i otporne, neophodno je da sadrže dovoljno kalcija. Vitamin D ima izuzetno bitnu ulogu jer ubrzava apsorbciju kalcija iz hrane unešene putem probavnog trakta.
Bez njega bi apsorbcija kalcija bila minorna. Deficit kalcija vodi u osteoporozu. Kosti tijela postaju vremenom porozne i nedovoljno otporne na opterećenja, kojima ih svakodnevno izlažemo. Organizam je cjelina, pa nisu pošteđene ni kosti vilica, koje okruŽuju korijenove kostiju sa svih strana. Resorpcijom kosti oko korijena zuba, zub gubi svoju čvrstoću i postaje pomičan, što je jedna od glavnih karakteristika parodontitisa. Postoje brojne priznate studije koje opisuju pozitivan učinak povećanog unosa vitamina D na ishod terapije parodontitisa(parodontoze).

Jedan od ključnih momenata u nastanku parodontoze jeste loša oralna higijena. Pacijenti koji pate od deperesivnog poremećaja, vrlo često nemaju dovoljno motivacije za dobru oralnu higijenu. Takođe,depresija vrlo često biva praćena fizičkom neaktivnošću, zatvaranjem u svoje domove zbog čega suncu biva prepriječen put dejstva na kožu i sintezu D vitamina. Vitamin D takođe stimuliše sekreciju serotonina, poznatog svima kao hormona sreće, koji se koristi u terapiji depresije.
Osim toga, pojedine kliničke studije su dokazale da deficit vitamina D ima značajan učinak i u patogenezi multiple skleroze (bolesti mijelinskih ovojnica koje okružuju nervna vlakna). Čak šta više i u liječenju multiple skleroze, dodatni unos vitamina D se pokazao kao vrlo učinkovit.
Šetajmo, dopustimo sunčevim zrakama da nas obasjaju, budimo fabrike D vitamina. Budimo zdravi i cijenimo zdravlje.
PODUZETNICE.BA