Safija Softić Namas je doktorica medicine, nutricionista koja se odvažila da pokrene radionice pravilne ishrane, vlasnica je portala “Doktorica sa oklagijom”, sa timom stručnjaka uređuje i vodi portal “Dobre kalorije”, radi u oblasti prevencije oboljenja pomoću edukacije o zdravim stilovima života,. Dr. Softić Namas je neko čiji stavovi o zdravoj ishrani djeluju inspirativno i uz čiju pomoć dolazimo do kvalitetnijeg života.
U intervjuu koji slijedi možete pročitati o njenim projektima, idejama i počecima, ali i uspjehu kojeg danas živi.
Da li bismo Vas mogli nazvati bosanskohercegovačkim Jamiejem Oliverom? On je stvorio imidž “mladića u farmerkama razbarušene kose za šporetom”, a Vi ste naša “doktorica sa oklagijom” – kuhinja i Vi, kako je počela vaša priča?
Pa nije da mi ne laska. Ne bi bilo loše da postignem njegov uspjeh, naročito na polju promocije pravilne ishrane među djecom. To i sama radim kroz svoje aktivnosti, kada god je moguće promovišem pravilnu ishranu kao bitnu kariku u životnom balansu. Čak sam i sama mnoge stvari naučila od njega, još dok sam bila studentica. Za mnoge recepte sam inspiraciju našla i u njegovim emisijama. Ko zna, možda me pozove u neku od svojih emisija da kuhamo zajedno.
Moja priča i veza sa pravilnom ishranom započeala je prije desetak godina kada je moja mama operisala karcinom i kada je dobila preporuku da se zdravo hrani. Ni iz najbolje namjere, mi kao porodica, nismo imali jasnu sliku o tome šta bi to trebalo da znači, jer smo bili zbunjeni silnim oprečnim informacijma u javnosti. Tada sam još bila studentica medicine, ali sam shvatila da na medicini neću steći znanje kojim bih riješila tu dilemu. I jednostavno sam počela istraživati, što me je dovelo u još veče dileme. Počela sam pisati blog kako bih podijelila saznanja s drugima, ali često ni sama nisam bila sigurna u ono što pišem.
Kako je nastala ideja o pokretanju bloga i šta možemo naći na njemu?
Ideja je započela u vidu kolumne na jednom web portalu, koji je uređivala moja drugarica. Nakon kratkog vremena ukazala se potreba da više pišem o svojim saznanjima i aktivnostima vezano za pravilnu ishranu tako da sam pokrenula blog “Doktorica s oklagijom“. Jedini cilj mi je bio da podijelim svoja saznanja, kako bih na taj način pomogla drugima. Između ostalih, hobi mi je bio i eksperimentisanje u kuhinji, tako da sam u temi pravilne ishrane našla vezu između hobija i profesije.
U međuvremenu sam upisala i završina par online kurseva na Stanford i California Univerzitetima, koji su samo povećali moju želju za daljim izučavanjem ove oblasti. Blog mi je dao tu slobodu da miješam privatne aktivnosti i priču o pravilnoj ishrani, što mi je tada bilo potrebno. Nisam se smatrala dovoljno kompetentnom da profesionalnije pristupim temi pravilne ishrane obzirom na to da sam završila medicinski fakultet, a ne nutricionizam.
Ipak, zbog nedostatka nutricionista u BiH, a sa diplomom ljekara, odvažila sam se da pokrenem radionice pravilne ishrane. To su moje prve konkretne aktivnosti vezane za edukaciju o pravilnoj ishrani.
Trenutno uređujem portal “Dobre kalorije” koji je nešto profesionalnijeg pristupa ovoj temi, sa stručnim timom kojeg čini nutricionistica, nekoliko ljekara, inžinjer prehramebene tehnologije i nekoliko dopisnica sa zdravim receptima. Trenutno su moje snage usmjerene na njega, a blog koristim da ispričam neke lične priče o aktivnostima koje su aktuelne.
Svoje znanje, a sigurno i činjenicu da ste doktorica medicine usmjerili ste na zdravu ishranu mladih, djece i pripremu zdravog obroka za školu? Koliko je znajačajna zdrava ishrana i šta je to što preporučujete djeci, ali i starijima?
Da, sve moje aktivnosti povezuju činjenicu da ishrana utiče na zdravlje. Međutim, smatram da ishrana mora biti i pristupačna, ukusna, privlačna i da treba da pričinjava zadovoljstvo, a ne da se konzumira po svaku cijenu, samo zato što je zdravo. Naročito je bitno da se ishrana prilagodi izbirljivim okicama i nepcu mališana, jer kroz pravilnu ishranu oni uče i usvajaju mnoge vještine, izoštravaju čula, stiču zdrave navike, a one im ostaju za cijeli život. Isto kao i one nezdrave, koje je teško mijenjati, ali nije nemoguće.
Preporučujem svima da hranu shvate kao partnera u svakodnevnom produktivnom životu. Ishrana je nešto što se odvija svakodnevno, nema ništa logičnije od toga da treba da je adekvatna. To znači da nema odbacivanja bilo koje grupe namirnica, nego ih je potrebno dobro izbalansirati. Nije potrebno izbaciti slatkiše, nego treba izabrati one koji su izvor dobrih nutrijenata. I općenito, ne treba se fokusirati na sve što se “ne smije”, nego treba prigrliti sve ono što se treba, a toga je puno više.
Vaš životni put je bio vrlo izazovan i pun poučnih lekcija. Možete li nam se predstaviti kroz njih i kako su Vas usmjerile da danas budete “Doktorica sa oklagijom”, savjetnica zdrave ishrane u CEI Nahla, veliki prijatelj zdravlja?
Mislim da sam ja prvo bila doktorica s oklagijom kroz svoj blog, a kasnije je taj put išao dosta profesionalnije. Prvo sam predložila projekat „Radionice pravilne ishrane“ CEI Nahla, koji je prihvaćen i bio je vrlo uspješan. U međuvremenu sam sa kolegicom Almom Sejtarija-Memišević koordinirala Nahlinu liniju zdravlja. Onda smo u istom centru započeli projekat „Škola kuhanja“, za koji je iskazana velika zainteresovanost, tako da ga održavamo u ciklusima dva puta godišnje. Uskoro će krenuti novi ciklus. Zatim smo formirali Savjetovalište o pravilnoj ishrani.
Osim angažmana u Nahli imam niz saradnji sa vrtićima, školama, firmama, udruženjima, organizacijama, fitness centrima i medijima. Kroz sve te subjekte djelujem, kao što kažete, kao prijatelj zdravlja. Sviđa mi se taj izraz. Prijatelj je neko ko te voli, umjerava, želi ti dobro, a nije dosadan i napadan, nego ima način da dođe do tebe. Baš tako se i postavljam kada pričam o pravilnoj ishrani i zdravlju.
S obzirom da je portal poduzetnice.ba usmjeren ka kreiranju pozitivnih vrijednosti sa našim poduzetnicama – kakav obrok je potreban za našu poduzetnicu, čiji radni dan traje više od ‘ranih’ osam sati?
Poduzetnice često imaju problem s vremenom, što je sasvim razumljivo. Međutim, mislim da nije problem u nedostatku vremena nego u organizaciji i ponekad u slaganju prioriteta. Uglavnom zdravlje nije prioritet dok ga ne izgubimo. Zato ne dam da se izvlačite, nego ću vam vrlo rado pokazati i dati upute kako se u malo vremena mogu spremiti brza jela za ponijeti, koja će dati mnogo zdrave energije za cijeli dugi radni dan. To je hrana koja hrani ćelije, a ne samo oči i nepce, tako da omogućuje dobro funkcionisanje čak i kada je dan duži od 24 sata kako nam se to ponekad čini. Da biste postigli takvu ishranu potrebno je malo znanja, dosta volje i sticanje navike.
Sa CEI Nahla krenuli ste ozbiljnije u poduzetničke vode kroz Savjetovalište. Kako ste došli na ideju o Savjetovalištu?
Za vrijeme svih mojih aktivnosti, bilo konkretno na terenu ili online, svakodnevno mi se javljaju osobe kojima treba kokretan rad, individualno savjetovanje. Ukazala se velika potreba za individualnim pristupom, tako da smo pokrenuli Savjetovalište o pravilnoj ishrani, kroz koje je do sada prošlo mnogo klijentica i klijenata, a interesovanje je sve veće. To je posao koji vrlo rado radim, jer se promjene i uspjeh mogu konkretno pratiti. Jako me raduje svaki feedback koji dobijem, a većina njih je vrlo pozitivna. I ono što me posebno raduje je da se tu može preventivno jako puno uraditi, tj.mnoge bolesti, poremećaji i nezadovoljstva se mogu srezati u korijenu, ali i onda kada nastanu često se mogu riješiti konkretnim radom s klijenticama i klijentima. Bitno je da svaka osoba ima svoje vrijeme, praćenje, konsultacije, savjetovanje, motivaciju, sve što je potrebno u tom procesu, bilo da se radi o problemima kilaže ili nekim zdravstvenim problemima povezanim sa ishranom. U tome veliku ulogu igra i činjenica da sam doktorica medicine, zbog čega je taj rad s ljudima još svrsishodniji i produktivniji.
Pored Savjetovališta, Vaš savjet je moguće dobiti i online, te putem TV-a. Da li ste zadovoljni odzivom onih koji Vas kontaktiraju i koji žele živjeti i hraniti se zdravo?
Kada sam se počela baviti temom pravilne ishrane bila sam jako nezadovoljna. Jedan sam od pionira u tom radu u BiH. Vidjevši kolika je potreba za širenjem znanja iz ove oblasti bitna, usmjerila sam sve svoje snage na tu oblast. Zato sam i upisala master iz nutricionizma, kako bih i time objedinila i proširila svoje znanje i proširila aktivnsti.
Sada, nakon više od pet godina, vidim mnogo pomaka i sve veće interesovanje za mijenjanje navika. U saradnji sam i sa mnogim subjektima bitnim u ovoj oblasti kod nas i šire, jer zaista želim da ova oblast zaživi kao preventivna mogućnost uticanja na zdravlje. Pri tome vidim određene frakcije i želju za prevlašću u oblasti, ali kako znam kako je bilo teško započeti, isto tako sam svjesna da će biti teško i nastaviti. To mi samo daje motivaciju za još više rada i još veću profesionalnost i ustrajnost.
Mislim da je interesovanje za mijenjanje navika postojalo i ranije, ali se ljudi nisu imali kome ni obratiti. Na sreću, taj mračni period nutricionizma na našem prostoru će uskoro ugledati svjetlo dana, jer ćemo imati više profesionalaca iz ove oblasti, što mi je izuzetno drago.
Kakvi su Vam daljnji karijerni planovi? Danas Vas gledamo na Televiziji 5, čitamo Vaš blog i Vaše intervjue – što će još izaći iz Vaše kuhinje?
Očekujte mnogo ukusnih specijaliteta.
Trenutno radim na jednom divnom projektu, koji je prvi te vrste u BiH. Projekat je pokrenula moja sestra Nudžejma Softić sa grupom Trčanje i to. Radi se o pet osoba koje su pri ulasku u projekat imale preko 130 kg. Jedan učesnik je imao 170 kg. Sa njima rade treneri, psihoterapeutkinja, niz stručnjaka iz zdravstva i wellnessa i ja kao neko ko vodi program njihove ishrane. U samo mjesec dana rada imali smo odličan napredak. Projekat će trajati godinu dana. Osim toga, kao grupa imamo mnogo planova usmjerenih na promjene životnih navika i širenje pozitive u često tmurnoj atmosferi.
Ovom prilikom pozivam svakoga kome je ikad naumpalo da počne trčati, jer će s našom grupom to sigurno i uspjeti. Treninzi trčanja su besplatni, a sve informacije se nalaze na Facebook grupi Trčanje i to kojoj se mogu priključiti.
U međuvremenu svojim tokom teče snimanje Magazina 5 do 5, gdje uređujem i vodim svojih 5 minuta s temom pravilne ishrane. Gostovanja na medijima su česta. To mi je drago, iako moje vrijeme često ne dozvoljava odaziv na svaki poziv za gostovanje. To mi je znak da je problem prepoznat i da se radi na njegovom osvješćivanju.
Nešto dugoročniji plan je otvaranje Centra koji bi objedinio sve što je potrebno jednoj osobi koja želi raditi na svom zdravlju. Centar bi obuhvatio edukaciju o pravilnoj ishrani i fizičkoj aktivnosti, restoran, fast-food, savjetovališta, radionice za djecu i odrasle, prodavnice zdrave hrane i mnoge druge aktivnosti. Možda onda dovedemo Jamie Olivera da presiječe vrpcu.
Poduzetnice.ba